JAJO

JAJO

JAJO | keď nič, tak aspoň humor...

Prasačiny momentálne nie je možné zobraziť.
jajo
Mierotvorca Joe
 
salamoon
salamoon | 21.9.2021 18:45

tolly-ban


trombon
trombon | 21.9.2021 20:02

a co na to CCCP


pH--
pH-- | 21.9.2021 20:59

pupúšik, "dohoda" s talibanom a rozhodnutie o stiahnutí us vojsk je trumpovým dielom...


salamoon
salamoon | 21.9.2021 21:40

nic v zlom, ale to uz je taky argument ako "radicovej vlada"....

oni nemaju vlastny mozog? kto to teraz viedol? trump? alebo to, co sa poserie, za to moze trump, ale to co sa podari, za to moze senil joe....?


ja-som ja
ja-som ja | 21.9.2021 23:19

Salamoon, ono je normálne v zahraničnej politike štátu kontinuita aj po výmene vlády. S Talibanom dohodol odsun vojsk Donald, Joe len dodržal dohodu. A Taliban spravili veľkým sami afganci, keď zložili zbrane takmer bez boja. Normálne by dobre vyzbrojená 300 tisícová armáda mala odolať Talibancom, ale kto nebojuje zákonite prehrá..


salamoon
salamoon | 21.9.2021 23:24

ja som len reagoval na to, ze sucasna garnitura nestala s papierom od donalda v ruke pri organizovani toho chaosu, co tam nastal... ved utekali odtial ako z vietnamu.


fabcde

tmiro | 21.9.2021 23:37

Keď pred 20 rokmi išli USA do Afganistanu, dosť dobré a podrobne sa situácia povysvetľovala a ešte sa pre istotu pripomenuli aj staré veci na vysvetlenie.

Napríklad som sa dozvedel o 2 vlnách invázie ZSSR. V prvej použili hlavne vojakov z ázijských kolonii a čakali, že kultúrna a národnostná blízkosť okupantov a okupovaných bude výhoda. (predpokladám teda, že použili tadzickych a uzbeckych vojakov, tých je z národov v Afganistane tak cca 20 +20 %). Politbyro sa však prepocitalo a malo veľké percento dezercii, keďže životná úroveň tam bola vtedy ešte možno vyššia ako v kolóniach Moskvy - Uzbekistan a Tadžikistane a vojaci sa v okzpovanej krajine bez problémov do hovorili rodnym jazykom. Preto v druhej vlne bolo v okupacnom vojsku používané hlavne európske obyvateľstvo...

K aktuálnej situácii som sa dozvedel, že severná koalícia rýchlo rýchlo postupuje a uberá z území Talibanu, kde z 3 % po krátkom čase ovládala viac ako polovicu územia, hlavne vďaka tomu, že v Afganistane to funguje tak, že skutočnú moc tam nemá ani hnutie Taliban ani severná koalícia ale náčelník kmeňa v každom údolí so svojou ozbrojení druzinou a tak ako pri postupe Talibanu po odchode sovietskej armády dali nacelbici dole čiapky a nasadili si turbany, talibanu, tak teraz pri postupe severnej koalície tak ako vždy zložili turbany a nasadili si čiapky masudovky.

Toľko k 29 rokov starej histórii.

Prečo to spomínam?

Ja už nečítam veľa. Nie toľko ako kedysi za mladi. Ale akosi automaticky predpokladám, že pri takej výnimočnej udalosti ako bola napr pred 20 rokmi pomoc USA severnej koalícii pri porážke talibanu a ovládnutí väčšiny uzemia, tak aj pri podobne významnej udalosti dnes, uzavretí dohody s USA a Taliban o odchode z Afganistanu, sa tie všade dopodrobna preberali tie miestne reálie.

A preto nechápe všade tie komentáre, ako keby ľudia ozaj nevedeli, že postup talibanu z jedného údolia do druhého od jedného miestneho náčelníka k druhému prebiehal tak, že neprišla žiadna armáda a nevybojovala väčšinou boj, ale miestne obyvateľstvo jednoducho ako vždy radšej akoby krvacalo v boji, jednoducho založilo masudovky a nasadili si turbany.


salamoon
salamoon | 21.9.2021 23:43

a co Panjshir... uz padol aj ten? nesledujem to velmi...


mj
mj | 22.9.2021 06:39

salamoon ale aj argument "radicovej vlada" moze byt pravdivy. Trump urobil dohodu s Talibanom, BEZ afganskej vlady a prepustil velku cast Talibanu z vazenia. Nie, ten odchod nebol pekny, ale podstatna je otazka ci bola sanca aby bol iny. A mam obavu, ze odpoved je nie. Ja neustale tvrim, ze slobodu si musi narod vybojovat sam, inak si ju nikdy nebude vazit.


Nathanael
Nathanael | 22.9.2021 08:38

mj: IMHO základná otázka, vyplývajúca z toho, čo si Ty a tmiro napísal je, či vôbec nejaký národ v Afganistane, ktorý by si mal nejakú slobodu vybojovať, existuje. Pretože podľa všetkého to územie vyzerá v niečom podobne, ako vyzerala ešte pred 200 rokmi veľká časť Európy. Tak, ako malé kráľovstvá, kniežatstvá, veľkovojvodstvá, opátstva, biskupstvá (a podobne) na území Nemecka či Talianska dlhé roky nepotrebovali centrálny štát a vystačili si, tak pravdepodobne centrálny štát nepotrebujú tie kmeňové spoločenstvá na území, ktoré nazývame Afganistan. A teda stratégia by mala byť taká, že sa nesnažíme jednať s nejakou reprezentáciou Afganistanu, ale vyjednávame individuálne s každým tým náčelníkom. Lebo toto je možno ešte horší dôsledok kolonializmu. Nie to, že sa využívali lacné zdroje. Tie by bez kolonistov zostali ležať ladom, miestni ich nevedeli využiť. Ale to bazírovanie na vzniku štátov na západný spôsob a v mnohých prípadoch vykreslenie hraníc bez ohľadu na realitu, to je dedičstvo, s ktorým zápasíme doteraz...


blackota
blackota | 22.9.2021 09:54

jajo>


vlado
vlado | 22.9.2021 12:41

ja nechápem tých amíkov, mali to urobiť ako rusi, vybombardovali si koridorv v šírke niekoľkých km, dedina nededina,a a pekne si bez problémov išli domov, akurát zadné voje boli napádané, z bokov mali pokoj.


JAJO
JAJO | 22.9.2021 12:54

vlado

To si pozeral Rambo3 ?


Nathanael
Nathanael | 22.9.2021 13:05

vlado: len Rusi to mali trochu bližšie :)


mj
mj | 22.9.2021 14:05

Nathanael Ak armada vybavena v podstate najmodernejsimi zbranami a podoprou zo zahranicia zdupka za par dni, nie je dovod to povazovat za otazku, to je proste overeny fakt, NIE JE.


tmiro | 22.9.2021 16:25

rusi o tom odchode natočili niekolko hrdinských filmov. to bombardovanie cesty hlava nehlava tam velmi síce nespomínajú, ale o to viac to tam potom dávajú na konci, ked už turbany podrezávajú súdruhov, tak tí hrdinsky volajú ešte posledné kolo bombardovania na seba..


tmiro | 22.9.2021 16:36

afganistanu sa celkom darilo ako královstvu, ale král im asi do miestnych vecí velmi nezasahoval, ale za to nesmeli biť a zabíjať ženy a nútiť ich nosiť burky a zakazovať im školy atd..

inak má afgnanistan smolu. hlavný zástupca paštunov je taliban a potom logicky hlavný zástupca ostatných je niekto iný, lebo taliban je paštunský, teda vždy sa tam budú mlatiť. a rozdeliť sa nemôžu. pakistan to nedovolí, lebo keby vznikol paštunistan zo 40 % afganistanu, tak by potom k nemu inklinovala aj pakistanska časť paštunistanu.

takže ako prvé, by bolo treba odstaviť pakistanských špionov, aby sa nesrali do afgancov..

ale možno by sa dalo s tým vybabrať a pripojiť uzbecké a tadžické časti k uzbekistanu a tadžikistanu a zostal by už len paštunistan v afganistane no a tam by už pakistanci zbytočne bránili aby sa oddelil od afganistanu, lebo by už vlastne nemal od čoho...


 
Nie ste prihlásený, pre pridavanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
loader